RUSSKIJ OSTROV – 28 lipca , godz. 20 00

monodram w wykonaniu Łukasza Matuszka na motywach sztuki Jewgienija Griszkowca pt. „Jak Zjadłem psa”

Nie bez powodu Jewgienija Griszkowca nazywa się swoim wśród obcych. Tym, co może odróżniać przedstawienie to od innych, jest fakt pominięcia samotności publicznej. Bohater, mówiąc, zawsze pamięta, że na sali są obecni ludzie. Nieustannie się do nich zwraca. Wszystko, co wydarza się na scenie, przyjmuje formę serdecznej rozmowy. Reakcje publiczności – porozumiewawczy śmiech lub pełne współczucia milczenie – są dla bohatera Griszkowca bardzo ważne. Nie ma tu żadnego monologu wewnętrznego, ani działania za czwartą ścianą.

Wielokrotnie nagradzany w Polsce monodram „Russkij Ostrov” zawiera elementy biografii Griszkowca, a ściśle mówiąc czas służby wojskowej gdzieś na wschodnich krańcach Rosji, która siłą rzeczy związana jest z jej rzeczywistością. Równocześnie jednak jest to opowieść oparta na  „wschodnich obserwacjach” wykonawcy monodramu.

Ten spektakl, to szczególnie dla osób 50 +  (mężczyzn), niezwykły powrót do wspomnień z czasu służby wojskowej. Młodzież znajdzie tu wymowną lekcję historii i obyczajowości lat 80 – tych XX wieku, a panie – mamy, wykładnię wrażliwości młodego chłopaka, który zostaje wyrwany z rodzinnego domu i postawiony przed ostatecznym progiem wejścia w dojrzałość.