Monodram w wykonaniu Joanny Gruszki i w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego.

To niezwykłe wyznanie życia wielkiej pisarki, osoby głęboko wierzącej, którą los stawiał wobec bardzo trudnych wyborów, pisarki, której życie i twórczość stało się dla wielu wzorcem „prawdziwego Polaka” – katolika, ale także przykładem człowieka, który w nieludzkich czasach, zachowując swój konserwatywny światopogląd nie odstępuje od bycia wiernym ludzkiej przyzwoitości i poczuciu bycia prawdziwym chrześcijaninem. Autor tekstu – Artur Pałyga – nakreślił portret wewnętrzny Zofii Kossak, która sama, za życia starannie unikała wszelkich zapisów na temat swoich emocji, przeżyć i osobistych wyznań. Jest to portret osoby pięknej, ale także pełnej wewnętrznych rozterek, sprzeczności, poczucia tragizmu.

Wątkiem, którym szczególnie zajął się autor, jest sprawa stosunku pisarki do Żydów, relacji przez którą pisarka stanęła z jednej strony w ogniu krytyki, a z drugiej stałą się odniesieniem dla wielu postaw prawicowych i narodowych.

Joanna Gruszka kreująca postać Zofii Kossak, stworzyła postać prawdziwą. Zadanie, które postawił przed aktorką autor – Artur Pałyga i reżyser – Bogusław Słupczyński, było bardzo wymagające.

 

Spektakl odbędzie się:

Sobota, 26 stycznia o 19:00 – 20:20

ul. Przykopa 20, Cieszyn

 

Bilety w cenie:

W przedsprzedaży – 35 złotych

W dniu spektaklu – 40 złotych

Bilety można zakupić w Centrum Informacji Miejskiej w Ratuszu w Cieszynie oraz w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich.