Poniżej przedstawiamy Państwu dokonania edukacyjne Studia Sztuki.


Wariat i zakonnica

W „Wariacie i Zakonnicy”, w przeciwieństwie do poprzednich dramatów Witkacego nie znajdziemy rewolucji politycznej jako takiej. Jednak umieszczenia głównego bohatera dramatu (Walpurga, dekadenckiego poety) w szpitalu psychiatrycznym i kaftanie bezpieczeństwa możemy odczytywać jako metaforę, poprzez którą autor daje wyraz swojemu buntowi przeciwko wszelkim systemom (społecznym, filozoficznym, naukowym) ograniczającym jednostkę. Sam obłęd był dla Witkacego trwającą całe życie obsesją, co sprawia, że źródła „Wariata i Zakonnicy” są głęboko ukryte w życiu i osobowości twórczej autora, co wpływa na niezwykłą siłę sceniczną utworu.

Obsada (adepci Studia Sztuki):
Magdalena Kapalska – Siostra Barbara
Anna Wojtyna – Siostra Anna
Katarzyna Frydrychowicz – Doktor Grun
Rafał Soliński – Doktor Burdygiel
Przemysław Sikorski – Mieczysław Walpurg


Drzewostan – teatr dziecięcy

Drzewostan przenosi nas do Puszczy Białowieskiej w 2017 roku – to przestrzeń, w której od wieków przeplata się kultura i natura, tworząc różnorodną i niepowtarzalną przestrzeń pełną opowieści. Aby przygotować widowisko teatralne wspólnie z dziećmi i młodzieżą wyjechaliśmy na tydzień do miejscowości położonych w Puszczy Białowieskiej. Dla większości uczestników warsztatów było to wcześniej miejsce zupełnie nieznane. Wspólnie poznawaliśmy przyrodę, dźwięki, historię, mieszkańców oraz tło kulturowe związane z tym obszarem.
Widowisko teatralne, które zostało zaprezentowane w niedzielę, 23 lipca, w Cieszynie jest zapisem naszych doświadczeń zdobytych podczas wyjazdu oraz próbą opowiedzenia o Puszczy Białowieskiej pieśniami oraz słowami uczestników.


Parady

Ta komedia dell’arte powstała w 1792 roku, a jej pierwszymi odbiorcami byli rezydujący na zamku w Łańcucie krewni żony autora – Jana Potockiego. Tekst składa się z sześciu żartów scenicznych, które łączą bohaterowie charakterystyczni dla commedii dell`arte: Gil (Arlekin) – prostoduszny, ale niepozbawiony zdrowego rozsądku sługa, przewrotna trzpiotka – panienka Zerzabella (Kolombina), a także jej ojciec Kasander (Pantalone), kandydat do jej ręki – żołnierz Leander (Capitano/Kochanek) oraz Doktor (Dottore).

Obsada: Beata Kobis, Kinga Firla-Krupska, Konrad Wojtyna, Robert Kalis


Wstawajta no bracia – Jasełka – teatr dziecięcy

Widowisko jasełkowe oparte na motywach ludowych.
Reżyseria: Bogusław Słupczyński.

Scenariusz przedstawienia opierał się na tekście opracowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, który nawiązuje do tradycyjnych jasełek, jednak oprócz zapisu tego, jak nasi przodkowie wyobrażali sobie historię narodzenia Jezusa, jest także zapisem stosunków społecznych panujących w Polsce przed kilkudziesięciu laty.

zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia – http://www.vifi.pl/2018/01/28/jaselka-jakich-malo


Sceny z życia małżeńskiego

11 lutego 2018 r. zakończyliśmy pracę drugiej grupy Studia Sztuki nad „Scenami z życia małżeńskiego” Ingmara Bergmana. Odbył się zamknięty pokaz dla kilkunastu zaproszonych osób. Skonfrontowaliśmy aktywność aktorską z obecnością widzów. Rezultat był bardzo dobry, a stan skupienia, koncentracji, aktywności psychicznej, pozwolił na osiągnięcie wysokiego poziomu wiarygodności (prawdy) w scenach.